ნიუ-იორკის მერმა, ერიკ ადამსმა განაცხადა, რომ ქალაქის ადმინისტრაცია, 2022 წლის შემოდგომისთვის, ყველა მოსწავლისთვის COVID-ის საწინააღმდეგო ვაქცინაციის სავალდებულოდ შემოღებას განიხილავს. ამის შესახებ  NewYork Daily News წერს.
ადამსის თქმით, ის ჯანდაცვის სფეროს სპეციალისტებს შეხვდა, გასარკვევად, გამართლებულია თუ არა ასეთი ნაბიჯი და რამდენად ეფექტური შესაძლოა იყოს ის.
„ამ ქვეყანაში ვითხოვთ ჩუტყვავილას, წითელას და სხვა ვირუსული დაავადების წინააღმდეგ აცრას“, - განაცხადა ადამსმა, „ამიტომ COVID-19-თან მიმართებაში ასევე გვჭირდება დიალოგი, რათა, ჩვენს მშობლებს ამ ნაბიჯის მნიშვნელობის გააზრებაში დავეხმაროთ. ჩვენ ჯერ კიდევ გვაქვს დრო შემოდგომამდე და ის უნდა გამოვიყენოთ“.
ამასთან ადამსმა დასძინა, რომ სკოლის მოსწავლეებისთვის სავალდებულო ვაქცინაციის მოთხოვნის შემოღების საკითხი ჯერჯერობით საბოლოოდ გადაწყვეტილი არ არის და ის ჯერ სპეციალისტებთან გადის კონსულტაციებს.
ამჟამად, ნიუ-იორკში შტამი „ომიკრონის“ გავრცელების გამო სკოლებში რეკორდული რაოდენობის მოსწავლე არ დადის.
ქალაქის მასშტაბით სკოლებში მოსწავლეთა დასწრების მაჩვენებელი, რომელიც შემოდგომის დიდი ნაწილი საშუალოდ თითქმის 90%-ს შეადგენდა, 69%-მდე დაეცა.
აღსანიშნავია, რომ ადამსი მხარს არ უჭერს ზოგიერთი მშობლისა და მასწავლებლის მოთხოვნას ქალაქის სკოლები დისტანციურ სწავლებას დაუბრუნდეს.
„ყველაზე უსაფრთხო ადგილი ბავშვებისთვის - სკოლის შენობაა“, - განაცხადა მან. - „ჩვენ არ გვინდა ბავშვებს ამ შენობაში შესვლაში შევუშალოთ ხელი“.