მასწავლებლებისთვის განკუთვნილი უფასო საგამოცდო ლიტერატურა ფულის შოვნის წყარო გახდა. საუბარია წამყვანობისა და მენტორობის მსურველთა საგამოცდო მასალებზე, რომლებიც მასწავლებლის სახლმა ინტერნეტში განათავსა.
პედაგოგებისთვის წიგნების კომპიუტერში წაკითხვა არაკომფორტული აღმოჩნდა, კერძო პირებისთვის კი დაუბეჭდავი წიგნებით გამოწვეული დისკომფორტი ბიზნესიდეად იქცა.
სოციალური ქსელის ჯგუფებში ხშირად შეხვდებით განცხადებებს, სადაც აღნიშნულია, რომ იყიდება პროფესიული უნარების საგამოცდო ლიტერატურის ბეჭდვური ვერსია.
ერთი შეხედვით, მასწავლებლებისთვის გაიოლებული საქმე გართულდა, რადგან არ არსებობს წიგნი, სადაც თავმოყრილი იქნება საგამოცდო ლიტერატურა და პედაგოგები ერთი სახელმძღვანელოთი მოემზადებოდნენ. მათთვის, ვინც გამოცდაზე გასვლას აპირებს, ბეჭდვური ვერსიები უფრო მისაღებია. საგამოცდო თეორიული მასალა 5000 გვერდზე მეტია, ლიტერატურის ამობეჭდვისთვის კი მასწავლებლებს რამდენიმე ასეული ლარის გაღება მოუწევთ.
მასწავლებლებს, რომლებსაც ამობეჭდილი წიგნების შეძენა სურთ, კოლეგები დაუპირისპირდნენ. პედაგოგების აზრი ორად გაიყო - ზოგს თანხის გადახდის სანაცვლოდ მოსამზადებელი წიგნების ყიდვა სურს, ნაწილი კი მიიჩნევს, რომ პროფესიული უნარების საგამოცდო პროგრამა ვრცელია და მასწავლებლები, პროტესტის ნიშნად, გამოცდაზე არ უნდა გავიდნენ.
საგამოცდო ლიტერატურა სრულად იხილეთ ბმულზე.