მასწავლებლებს სტატუსის შესაბამისი სავალდებულო ტრენინგების გავლა  ყოველ წელს მოუწევთ. უფროსის სტატუსის მქონე პედაგოგები წელიწადში 20-საათიან, წამყვანები 12-საათიან, მენტორები კი 8-საათიან ტრენინგებს გაივლიან.
პედაგოგებს საშუალება ექნებათ, თავად აირჩიონ, რა მიმართულებით სურთ განვითარება და შეარჩიონ სასურველი ტრენინგმოდული. მასწავლებლები, სტატუსის შესაბამისად, უკვე დაესწრნენ აღნიშნულ ტრენინგებს მას შემდეგ, რაც სავალდებულო გახდა, თუმცა როგორც აღმოჩნდა, ეს არ ყოფილა ერთჯერადი.
როდის მოუწევთ სტატუსის შესაბამისი სავალდებულო ტრენინგის გავლა სკოლაში ახლადდასაქმებულ უფროს მასწავლებლებს?  - როგორც etaloni.ge-ს მასწავლებლის პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში განუცხადეს, ტრენინგებზე რეგისტრაცია გაზაფხულზე გამოცხადდება. „ამ ეტაპზე, ჯერ იმ მასწავლებლებისთვის ტარდება ტრენინგი, ვინც ვერ მოასწრო გავლა. სავალდებულო ტრენინგები წელს პირველად იყო, მომდევნო რეგისტრაცია კი გაზაფხულზე გამოცხადდება. ის პედაგოგები, რომლებმაც სტატუსი ახალ სასწავლო წელს მიიღეს, გაზაფხულზე სავალდებულო ტრენინგებზე უნდა დარეგისტრირდნენ”, - განმარტეს მასწავლებლის სახლში. სტატუსიან პედაგოგთა სიებს სკოლები მასწავლებლის სახლს რესურსცენტრის გავლით მიაწვდიან. ამ სიებში მოხვდებიან ის პედაგოგებიც, ვინც სკოლაში მუშაობა ახალ სასწავლო წელს დაიწყო.