გეოგრაფიის გამოცდაზე აბიტურიენტებს რუკა აღარ დაურიგდებათ, ორქულიანი დავალებების მაგივრად კი ერთ ქულიანი დავალებები ექნებათ. ქართულ ენასა და ლიტერატურაში კი ორის მაგივრად ერთი წერითი დავალება ექნებათ.
,,გეოგრაფიაში ძალიან უმნიშვნელო ცვლილებაა, რამდენიმე ორქულიანი დავალება იშლება ერთქულიან დავალებებად, რუკას ვურიგებდით მანამდე და ახლა აღარ დავურიგებთ და ელექტრონულად იქნება ჩაშენებული რუკის ფრაგმენტი, რაც მათთვის არის მნიშვნელოვანი, დაახლოებით ერთი ქულით შეიცვალა ჯამური ქულების რაოდენობა.
რაც შეეხება ქართულს, ეს შეიძლება უფრო საინტერესო ცვლილება იყოს აბიტურიენტებისთვის, ვინაიდან მოგეხსენებათ რომ ქართულ ენაში ჩვენ გვქონდა ღია დავალებები, ახლა ტესტი გახდება უფრო დაბალანსირებული, ორი წერითი დავალების ნაცვლად აბიტურიენტებს ევალებათ ერთი წერითი დავალების შესრულება, მეორე წერითი დავალება კი გარდაიქმნება სხვა ტიპის დავალებად, რომელსაც ჰქვია წაკითხულის გააზრება”, - სოფიო გორგოძე.
იხილეთ:  შეიცვლება თუ არა გრანტის გადანაწილების წესი - ნუნუ მიცკევიჩი განმარტებას აკეთებს
მათემატიკისა და ისტორიის გარდა აბიტურიენტებს სხვა საგნის არჩევის უფლებაც ექნებათ - რა სიახლეები შევიდა ეროვნულ გამოცდებზე