რა შემთხვევაში თავისუფლდებიან პედაგოგები კოვიდტესტირებისგან?
მთავრობის გადაწყვეტილებით, აუცრელ და ერთჯერადად აცრილ მასწავლებლებს სწრაფ ტესტს კვირაში ერთხელ გაუკეთებენ, სრულად აცრილებს კი ორ კვირაში ერთხელ PCR ტესტი ეკუთვნით. დადგენილება 1 ოქტომბრიდანაა ძალაში.
გადაწყვეტილებას მასწავლებლების კმაყოფილება მოჰყვა. აუცრელი პედაგოგები ამბობენ, რომ თუ ისინი კოვიდზე კვირაში ერთხელ შემოწმდებიან, აცრას „აღარ დააძალებენ“. ორჯერდად აცრილი მასწავლებლები კი აღნიშნავენ, რომ PCR ტესტის პასუხი სანდოა და თავს უფრო მშვიდად იგრძნობენ.
საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სკოლის პერსონალის ტესტირება ყოველკვირეულად აქტიურად მიმდინარეობს, თუმცა პედაგოგთა ნაწილი კოვიდტესტის გაკეთებისგან თავისუფალია.
მასწავლებლები, რომლებმაც ბოლო სამი თვის განმავლობაში კორონავირუსი გადაიტანეს, ტესტისგან თავისუფლდებიან, ასევე არაა სავალდებულო ტესტირება იმ პედაგოგებისთვის, რომლებმაც ბოლო ორი კვირის განმავლობაში სკოლის გარეთ, რომელიმე სამედიცინო დაწესებულებაში ჩააბარეს ტესტი.