2021-2022 სასწავლო წელი დისტანციურად იწყება - ეს ახალი ამბავი არ არის და ლოგიკურად, ისიც ბუნებრივია, პედაგოგებიცა და მოსწავლეებიც უკვე ემზადებიან, ტექნიკა მაქსიმალურად გამართული ჰქონდეთ, რათა ონლაინ-გაკვეთილებისას პრობლემები არ შეექმნათ. თუმცა წელსაც, ისევე როგორც შარშან, გარკვეული ხარვეზები უკვე გამოჩნდა. დანამდვილებით თქმა, ეს სისტემის ბრალია თუ სხვა ფაქტორის - რთული იქნება. ასეა თუ ისე, ფაქტია, რომ მასწავლებლების ნაწილს „თიმსში“ ჯგუფები არ დახვდა და ახლა გაურკვევლობაში არიან, თავად შექმნან კლასები თუ ავტომატურად შექმნის პროგრამა. სხვათა შორის, შარშან ყოფილა შემთხვევა, როდესაც მასწავლებლებსაც შეუქმნია კლასები და შემდეგ პროგრამასაც, ამას კი დიდი დაბნეულობა გამოუწვევია.
სწორედ ამ გაუგებრობის თავიდან ასაცილებლად, გთავაზობთ განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის ოფიციალურ განმარტებას:
„შესაძლებელია, მასწავლებლების გარკვეულ ნაწილს სასწავლო წლის დაწყებისათვის Microsoft Team-ში არ დახვდეს შესაბამისი ჯგუფები/კლასები. შესაბამისად, მასწავლებელმა თავად უნდა უზრუნველყოს ჯგუფების შექმნა და მოსწავლეების დამატება. სინქრონიზაციის სრულად დამთავრების შემდგომ, ყველა მასწავლებელს Microsoft Team-ში აესახება სინქრონიზაციის შედეგად შექმნილი ჯგუფებიც. რის შემდგომაც მასწავლებელმა თავად უნდა მიიღოს გადაწყვეტილება რომელ ჯგუფში განაგრძობს მუშაობას. ის ჯგუფი, რომელსაც მასწავლებელი არ გამოიყენებს, შეუძლია დამალოს. კლასების/ჯგუფების შექმნის ინსტრუქცია იხილეთ შემდეგ ბმულზე: https://el.ge/articles/microsoft/category/457... ( N45 და N46 ინსტრუქცია)“.