დისტანციური გაკვეთილების რეკომენდებული ხანგრძლივობა არის შემდეგი:
• I-IV კლასებში – 15-20 წუთი;
• V-IX კლასებში – 25-30 წუთი;
• X-XII კლასებში – 35-40 წუთი.
რეკომენდებულია დღეში არაუმეტეს 3 გაკვეთილის ჩატარება.
რეკომენდებულია დაგეგმილი გაკვეთილი შეიცავდეს სხვადასხვა ინტერაქტიულ ტექნიკას, მათ შორის, 10-15-წუთიან შესვენებას ფიზიკური აქტივობით. პერიოდულად შეიძლება ჩატარდეს თვალის ვარჯიში, მაგ.: ეკრანიდან მზერის გადატანა შორს მდებარე საგანზე, თვალის 5-6-ჯერ დახამხამება.
რაც შეეხება რესურსებს, დისტანციური სწავლებისას სასწავლო რესურსად შეიძლება გამოყენებული იყოს: გრიფირებული სასკოლო სახელმძღვანელოები, სამინისტროსთან შეთანხმებული სახელმძღვანელოები, სხვადასხვა სახის დამხმარე ელექტრონული რესურსები, მასწავლებლის, მოსწავლეების, შესაბამისი სპეციალისტების მიერ მომზადებული ელექტრონული რესურსები და სხვა.
სკოლა ვალდებულია უზრუნველყოს მის ხელთ არსებული ყველა შესაძლებლობის გამოყენება, რათა არც ერთი მოსწავლე არ აღმოჩნდეს დისტანციური სასწავლო პროცესის მიღმა, ან არ ჩამორჩეს თანაკლასელებს სწავლაში.
შეგახსენებთ, რომ იმ სკოლების მოსწავლეებსა და მშობლებს, სადაც სწავლა 4 ოქტომბერს საკლასო ოთახებში გაგრძელდება,  შეეძლებათ არჩევანის გაკეთება - დისტანციურ რეჟიმში დარჩებიან, თუ სასკოლო სივრცეში დაბრუნდებიან.
ასევე, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ მიიღო გადაწყვეტილება, რომ პირველკლასელებმა სწავლა არა 15 სექტემბერს დისტანციურ ფორმატში, არამედ 4 ოქტომბერს, დასწრებით ფორმატში, საკლასო ოთახებში  დაიწყონ. ეს გადაწყვეტილება შეეხება მხოლოდ და მხოლოდ იმ ქალაქებსა და სოფლებს, სადაც ინფიცირების მაჩვენებელი სწავლის დაწყების მომენტისთვის 4%-ზე დაბალი იქნება.