ჰარვარდის უნივერსიტეტისა და მასაჩუსეტსის ტექნოლოგიური ინსტიტუტის მეცნიერებმა დამცავი ნიღაბი შექმნეს, რომელიც 90 წუთში კორონავირუსის დიაგნოსტიკის შესაძლებლობას იძლევა.
როგორც გამოცემა SciTechDaily იუწყება, პროტოტიპი აღჭურვილია მინიატურული სენსორებით, რომლის საშუალებით, არა მხოლოდ კორონავირუსის, არამედ სხვადასხვა ბაქტერიების აღმოჩენაა შესაძლებელი.
სენსორები ადამიანის სუნთქვისას COVID-19-ის ნაწილაკებს პოულობენ. ტესტის შედეგების ნახვა შესაძლებელია მხოლოდ შიდა მხარეს, რომ პაციენტის კონფიდენციალურობა იყოს უზრუნველყოფილი. ეს ტესტი ისეთივე მგრძნობიარეა, როგორც PCR ანალიზი და ისეთივე სწრაფი, როგორც ანტიგენის ტესტები, რომლებიც COVID-19– ის სწრაფად დასადგენად გამოიყენება.
მეცნიერები აღნიშნავენ, რომ სენსორების მოთავსება შესაძლებელია სხვადასხვა ტანსაცმელში, მათ შორის ექიმის ხალათში.
„ჩვენ ვვარაუდობთ, რომ ახალი თაობის ბიოსენსორები განსაკუთრებით გამოსადეგი იქნება სწრაფი რეაგირების სამსახურებისთვის - სამედიცინო პერსონალისთვის და სამხედროებისთვის“,-ამბობს კვლევის უფროსი ავტორი ჯეიმს კოლინზი.