სასაფლაოებთან მისასვლელი გზები ჩაკეტილია - საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე საფლავებზე გასვლა 2-დან 4 მაისის ჩათვლით აკრძალულია
03-05-2021
დღეიდან ბრწყინვალე შვიდეული დაიწყო. აღდგომის დღესასწაულს მართლმადიდებლები ერთი კვირის მანძილზე ზეიმობენ. თითოეულ დღეს თავისი განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს.
გავრცელებული ტრადიციით, მორწმუნეები კვირა დღეს გადიოდნენ საფლავებზე წინაპართა მოსახსენიებლად, დროთა განმავლობაში კი, მიცვალებულთა დღედ ორშაბათი დამკვიდრდა -  იმისთვის, რომ აღდგომა გლოვის დღედ არ ქცეულიყო, პატრიარქმა მრევლს კურთხევა მისცა, საფლავებზე დღესასწაულის შემდეგ დღეს გასულიყვნენ. ბრწყინვალე შვიდეულის ორშაბათს მიცვალებულს არ იხსენიებენ, უბრალოდ ახარებენ, რომ ქრისტე აღდგა!
უკვე მეორე წელია, ტრადიცია შეიცვალა და კორონავირუსის გავრცელების საფრთხის გამო სასაფლაოებზე გასვლა იკრძალება. უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით, ჩაიკეტა სასაფლაოებთან მისასვლელი გზებიც. ვინც აკრძალვას არ დაემორჩილება, 2000 ლარით დაჯარიმდება. სასაფლაოს ტერიტორიაზე შესვლისა და გადაადგილების აკრძალვა არ ეხება მხოლოდ მიცვალებულის დაკრძალვასთან დაკავშირებულ ღონისძიებებს.
საქართველოს საპატრიარქოსთან კომუნიკაციის შედეგად, სადღესასწაულო ლიტურგია ტაძრებში ეპიდემიოლოგიური უსაფრთხოების ნორმების მაქსიმალური დაცვით ჩატარდა; მათ შორის, ტაძრებში უზრუნველყოფილი იყო გახმოვანების სისტემა, დაცული იყო სოციალური დისტანცია და პირბადის მოხმარების წესი.
გამონაკლისის სახით, სააღდგომო ლიტურგიასთან დაკავშირებით, გადაადგილებაზე დაწესებული შეზღუდვა მხოლოდ ერთი ღამით შეიცვალა. კომენდანტის საათი 1 მაისის 23:00 საათიდან 2 მაისის 04:00 საათამდე მოქმედებდა.