ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებაში მოსწავლის ჩარიცხვისა და მოსწავლის სტატუსის შეჩერების წესში შესული ცვლილებების მიხედვით, სკოლებსა და კლასის დამრიგებლებს ახალი ვალდებულებები განესაზღვრათ.
კანონის მიხედვით, სკოლა ვალდებულია მოსწავლის მიერ სკოლის გაცდენის შემთხვევაში პრევენციული ღონისძიებები მიიღოს. კერძოდ, მოსწავლის მიერ სკოლის ზედიზედ მე-10 და მე-20 სასწავლო დღის გაცდენის შემთხვევაში, კლასის დამრიგებელმა უნდა მოამზადოს წერილობითი ანგარიში მოსწავლის მიერ სასწავლო პროცესის გაცდენის მიზეზების დასადგენად და მის სასწავლო პროცესში ჩასართავად გატარებული ღონისძიებებისა და მიღწეული შედეგის შესახებ. მასწავლებლის მიერ მოპოვებულ ინფორმაციას სკოლა მოთხოვნის შემთხვევაში წარუდგენს  რესურსცენტრს.
ზედიზედ გაცდენილი 20 სასწავლო დღის შემდეგ, სკოლა ვალდებულია კლასის დამრიგებელთან ერთად ჩართოს ზოგადსაგანმანათლებლო სისტემის სოციალური მუშაკი რომელიც  არაუგვიანეს 2 სამუშაო დღის განმავლობაში, ახორციელებს ვიზიტს ოჯახში დამრიგებლის მიერ მოსწავლის სასწავლო პროცესში ჩართვის მიზნით დასახული ღონისძიებების გაუტარებლობის მიზეზების დასადგენად და/ან მიღწეული შედეგების მდგრადობის შესაფასებლად.
ამასთან, მოსწავლის სტატუსის შეჩერების შემთხვევაში სკოლა ვალდებულია მოსწავლის სტატუსის შეჩერების შესახებ გადაწყვეტილება ორი სამუშაო დღის ვადაში აცნობოს მოსწავლის მშობელს/კანონიერ წარმომადგენელს.