ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზედა განთიადის საჯარო სკოლის მე-4 კლასის მოსწავლეებმა, დამრიგებლის, ნესტან ბაკურიძის ხელმძღვანელობით, 9 აპრილი აღნიშნეს.
პედაგოგებმა თემატური ნამუშევრები შექმნეს.
„საქართველომ დღეს 9 აპრილი აღნიშნა. ერთი დღე ორი დიდი ისტორიული კონტექსტით. დღე გლოვისა და ამავდროულად დღე ზეიმისა... ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზედა განთიადის საჯარო სკოლის მე-4 კლასის მოსწავლეებმა და დამრიგებელმა ნესტან ბაკურიძემ ამ დღის აღსანიშნავად თავისი მცირე წვლილი შეიტანეს“,- აღნიშნულია სკოლის მიერ მოწოდებულ ინფორმაციაში.
1989 წლის 9 აპრილის ტრაგედიიდან 32 წელი შესრულდა.
32 წლის წინ, 1989 წლის 9 აპრილს, თბილისის ცენტრში, პარლამენტის შენობასთან, საქართველოს დამოუკიდებლობის მოთხოვნით მოწყობილი მშვიდობიანი დემონსტრაცია საბჭოთა არმიამ დაარბია. შეტაკების შედეგად, 21 ადამიანი დაიღუპა, ასობით მოქალაქე კი დაუდგენელი გაზით მოიწამლა.
2 წლის თავზე, 1991 წლის 9 აპრილს მაშინდელმა უზენაესმა საბჭომ საქართველოს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენა გამოაცხადა.