პრემიერ-მინისტრმა გიორგი გახარიამ გადადგომის შესახებ საკუთარი გადაწყვეტილება უკვე გაგვაცნო. რაც იმას ნიშნავს, რომ დაინიშნება ახალი პრემიერ-მინისტრი, რომელმაც ბუნებრივია, ახალი მინისტრთა კაბინეტი უნდა დააკომპლექტოს და შესაბამისად, დღეიდან ყველა მინისტრი მოვალეობის შემსრულებელი გახლავთ.
კანონის თანახმად, პარლამენტი მთავრობის უფლებამოსილების მოხსნიდან, აგრეთვე პრემიერ-მინისტრის გადადგომიდან ან უფლებამოსილების სხვაგვარად შეწყვეტიდან ორი კვირის ვადაში ნდობას უცხადებს პარლამენტის არჩევნებში საუკეთესო შედეგის მქონე პოლიტიკური პარტიის მიერ წამოყენებული პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატის მიერ წარდგენილ მთავრობას. მთავრობის შემადგენლობასთან ერთად პარლამენტს წარედგინება სამთავრობო პროგრამა. ნდობის მისაღებად საჭიროა პარლამენტის სრული შემადგენლობის უმრავლესობის მხარდაჭერა.
გადაგდება ყველა, მათ შორის, განათლების მინისტრიც, თუმცა საინტერესოა, ისევ მიხეილ ჩხენკელი გააგრძელებს განათლების სამინისტროს ხელმძღვანელობას, თუ ახალი მთავრობის ახალი მეთაური სხვა კანდიდატურით ჩაანაცვლებს მას. სხვათა შორის, მანამდე იყო საუბარი თეა წულუკიანის გამინისტრებაზე, მაგრამ არცთუ დიდი ხნის წინ გავრცელდა ვარაუდი, რომ იგი კულტურის სამინისტროს ხელმძღვანელად დაინიშნებოდა, მას შემდეგ, რაც კულტურა და სპორტი განათლებას გამოეყოფოდა.
ახლა განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს დაშლა მარტივ მამრავლებად, დროში გაიწელა და არაა გამორიცხული, ეს ყველაფერი სწორედ თეა წულუკიანის გამინისტრებით დასრულდეს. მით უმეტეს, თუ გავითვალისწინებთ, რომ იგი საკმაოდ ხისტი მიდგომებით ხელმძღვანელობს პარლამენტის განათლების კომიტეტს და სამინისტროსაც - მინისტრით დაწყებული, მოადგილეებით დასრულებული - ქმედით ნაბიჯებს სთხოვს.
ეს ყველაფერი, ჯერჯერობით, ვერსიის დონეზეა და ვნახოთ, ვის ჩააბარებს ახალი პრემიერი განათლების მინისტრის პორტფელს, მანამდე კი მოვალეობის შემსრულებელი კვლავ მიხეილ ჩხენკელია და არც ისაა გამორიცხული, კვლავ მან ჩაიბაროს მინისტრის პორტფელი.