1 თებერვლიდან საქართველოს მასშტაბით ყველა სკოლა იხსნება და სასწავლო პროცესი საკლასო ოთახებში გაგრძელდება, თბილისის, რუსთავისა და ქუთაისის გარდა. თუმცა გახსნილ სკოლებს გარკვეული რეგულაციების დაცვა მოუწევთ და აქ მხოლოდ თერმოსკრინინგსა თუ დეზინფექციაზე არ არის საუბარი.
საინტერესოა, როგორ ჩატარდება სპორტის გაკვეთილები? აღდგება თუ არა სკოლებში სახელოვნებო წრეები? გაიხსნება თუ არა ბუფეტები? დაუშვებენ თუ არა ექსკურსიებს?
ამ კითხვებით, Etaloni.ge-მ განათლების სამინისტროს მიმართა, სადაც განგვიმარტეს, რომ ყველა ზემოჩამოთვლილი საკითხი კვლავ ღია რჩება, უფრო სწორად, სპორტის გაკვეთილები ჩვეულ რეჟიმში არ წარიმართება, არც სკოლის სასადილოების გახსნა იგეგმება და რა თქმა უნდა,  ექსკურსიებიც არ არის დაშვებული; ხოლო რაც შეეხება სახელოვნებო წრეებს, ამ საკითხთან დაკავშირებით განათლების სამინისტრო იმსჯელებს და გადაწყვეტილება მოგვიანებით გახდება ცნობილი.
ასე რომ, გახსნილ სკოლებშიც იმოქმედებს გარკვეული შეზღუდვები, რომელთა მოხსნა ჯერჯერობით არ იგეგმება; ყველა სამომავლო გადაწყვეტილება კი, მხოლოდ და მხოლოდ, ეპიდსიტაციაზე იქნება დამოკიდებული.
რაც შეეხება, კონკრეტულ წესებს, რომელთა დაცვაც სკოლებისთვის აუცილებელია. ჯანდაცვის სამინისტროს რეგულაციები ითვალისწინებს შემდეგ საკითხებს:
• მოსწავლეებს შორის 1-მეტრიანი დისტანციის დაცვა;
• შენობაში შემსვლელი ყველა პირისთვის პირბადის სავალდებულო ტარება, გარდა მოსწავლისა;
• შენობაში ნებისმიერი პირის დეზობარიერის გავლით, თერმოსკრინინგისა და ხელის დეზინფიცირების შემდეგ შესვლა;
• პირბადეების რეზერვის სკოლებში არსებობა;
• სველი წერტილების სანიტარული დამუშავება ყოველი დასვენების შემდეგ;
• ცვლებს შორის ნახევარსაათიანი შესვენება, საკლასო ოთახებისა და სკოლის საერთო სარგებლობის ფართების სანიტარული დასუფთავება და განიავება;
• სიცხიანი და რესპირატორული სიმპტომების მქონე მოსწავლეებისთვის დროებითი საიზოლაციო ოთახის გამოყოფა;
• ოთახების განიავება გაკვეთილებს შორის დასვენებებზე;
• ხშირად შესახები ზედაპირების სანიტარული დამუშავება.