შემოდგომაზე მაღალი კლასის პედაგოგებს შორის კორონავირუსით ინფიცირებულთა რიცხვი შესაძლოა მკვეთრად გაიზარდოს. კორონავირუსის სიმპტომები შესაძლებელია 40,7%-ს გაუჩნდეს. ასეთია კალიფორნიის უნივერსიტეტის მეცნიერების კვლევის შედეგები.
სპეციალისტების თქმით, ვირუსის გავრცელება უმცროსი ასაკის ბავშვებში ნაკლებია, ვიდრე უფროსი ასაკის მოსწავლეებში. ამასთან 10-წლამდე ასაკის ბავშვები ინფექციის სიმპტომებს უფრო იშვიათად ავლენენ, უფროსკლასელებს კი არასასკოლო დროს ერთმანეთთან უფრო აქტიური ურთიერთობა აქვთ.
მკვლევარებმა კარანტინის დროს სკოლების დახურვის ეფექტი გააანალიზეს და გახსნის შემდეგ პედაგოგების დაინფიცირების რისკებს გაუკეთეს მოდელირება.
საშუალო ასაკობრივი ჯგუფის მასწავლებლებს შორის შესაძლოა დაინფიცირდეს - 37.2% , ხოლო დაწყებითი კლასების პედაგოგების რისკები შეფასებულია 4,1%-ით. პროგნოზი დაფუძნებულია მონაცემებზე, რომლის თანახმად 10-წელზე უმცროსი ასაკის ბავშვები ინფექციისადმი ორჯერ უფრო ნაკლებად მგრძნობიარენი არიან, ვიდრე უფროსი ასაკის მოსწავლეები.
მეცნიერები ვარაუდობენ, რომ საუკეთესო სცენარით მაღალ კლასებში მოსწავლეთა რაოდენობა არ უნდა აღემატებოდეს 10 ადამიანს, დაწყებით კლასებში კი შესაძლებელია კლასში ერთდროულად 20-მოსწავლემდე იმყოფებოდეს.