სპეციალურ მასწავლებლებს გამოცდა შემოდგომაზე ჩაუტარდებათ. ისინი კომპეტენციას პროფესიული უნარების გამოცდით დაადასტურებენ. პროგრამა უკვე გამოქვეყნებულია. ამ მიმართულებით გამოცდა წელს პირველად ტარდება. გადაამზადებს თუ არა მასწავლებლის სახლი სპეციალურ მასწავლებლებს და ჩაუტარდებათ თუ არა მათ წინასაგამოცდოდ ტრენინგები? etaloni.ge ამ საკითხის გასარკვევად მასწავლებლის სახლს დაუკავშირდა:
„მასწავლებლის სახლი საგამოცდოდ ტრენინგების ჩატარებას არ აპირებს. ზოგადად, პერიოდულად აქვთ ხოლმე სპეციალურ მასწავლებლებს ტრენინგები, თუმცა ამ ეტაპისთვის, კონკრეტულად გამოცდისთვის მსგავსი რამ არ არის დაგეგმილი. აქამდე, ყოველწლიურად, მიზანმიმართული კონკრეტული საჭიროებიდან გამომდინარე უტარდებოდათ ხოლმე ტრენინგები სპეცმასწავლებლებს, მაგრამ უშუალოდ გამოცდისთვის მსგავსი რამ არის დაგეგმილი“,-განმარტავს მასწავლებლის სახლის საზოგადოებასთან ურთიერთობის წარმომადგენელი.
შეგახსენებთ, რომ 2020 წელს პირველად, სპეციალური მასწავლებლები პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის ნაწილი გახდნენ და მათ პრაქტიკოსი მასწავლებლის სტატუსი მიენიჭათ. შესაბამისად, კარიერული წინსვლისთვის პრაქტიკოსის გზის გავლა მოუწევთ.