2020 წელს, პირველად სპეციალური მასწავლებლები პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის ნაწილი გახდნენ და მათ პრაქტიკოსი მასწავლებლის სტატუსი მიენიჭათ.
„საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით ცვლილება შევიდა და სიახლეები გვაქვს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემაში.
ჩვენს მოქალაქეებს და განსაკუთრებით სპეციალურ მასწავლებლებს ვამცნო, რომ დღეს ამ სქემის დამტკიცების შემდგომ სპეციალური მასწავლებელი უკვე გახდა მასწავლებელთა პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის ნაწილი. მინდა მივულოცო მათ, რომ დღეს ისინი არიან პრაქტიკოსი მასწავლებლები. ეს არის იმ გზის დასაწყისი, რასაც მასწავლებლის პროფესიული განვითარება ჰქვია და ამ შემთხვევაში პროფესიული მასწავლებლების პროფესიული განვითარება დღეიდან დაიწყო. ამასთან დაკავშირებით ჩვენ გვაქვს გარკვეული სიახლეები, რომელზეც დამატებით ინფორმაციას უფრო მოგვიანებით გავაჟღერებთ“, - განაცხადა ეკა დგებუაძემ.