ამირან გამყრელიძის ეპიდპროგნოზი: შეიძლება თუ არა სწავლა დაიწყოს დღეს არსებული ვითარების გათვალისწინებით?
22-06-2020
საქართველოში დღეს არსებული ეპიდემიოლოგიური ვითარება სასწავლო პროცესის დაწყების საშუალებას იძლევა - ამის შესახებ დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელმა ამირან გამყრელიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
„დღევანდელი ჩვენი ეპიდსიტუაცია არის ერთ-ერთი საუკეთესო რეგიონში და ის იძლევა საშუალებას, რომ ამ ტიპის ეპიდსიტუაციის დროს ქვეყანაში არჩევნებიც ჩატარდეს, სასწავლო პროცესიც დაიწყოს და სხვა ღონისძიებებიც გაფართოვდეს, მაგრამ ყოველთვის ხაზს ვუსვამთ, რომ პროგნოზირება, რა იქნება მომავალი ოთხი თვის განმავლობაში, ძნელია. გლობალურად ინფიცირებულთა რაოდენობა იმატებს, ზოგადად, სიტუაცია არ მშვიდდება. ამიტომ საქართველოს მონაცემები თვითდამშვიდების საშუალებას არ გვაძლევს. ჩვენ ყველა ის რეკომენდაცია, რასაც ჯანდაცვის სფერო იძლევა, აუცილებლად უნდა შევასრულოთ. ეს არ გვაძლევს უფლებას მოსახლეობა მოეშვას, პირბადეები დახურულ სივრცეში არ ატაროს, იყოს თავყრილობები. ეს ყველაფერი არის საფრთხე ინფექციის გავრცელების. ჩვენ ჯერჯერობით ეპიდსიტუაციას ვაკონტროლებთ, მაგრამ ეს არ გვაძლევს უფლებას, რომ გავთამამდეთ“ - განაცხადა გამყრელიძემ.