II სისხლის ჯგუფის მქონე ადამიანები კორონავირუსისგან ყველაზე დაუცველნი არიან და COVID-19-ით სხვებზე მეტად ინფიცირდებიან.  ასეთ დასკვნამდე ჩინელი მეცნიერები მივიდნენ, წერს Global Times სამედიცინო კვლევების საიტზე - Medrxiv დაყრდნობით.
ჩინელმა მეცნიერებმა კვლევის ჩასატარებლად უხანის და შენჯენის საავადმყოფოებიდან კორონავირუსით ინფიცირებული 2 000-ზე მეტი პაციენტის ანალიზის ნიმუშები აიღეს.
თავდაპირველად მკვლევარებმა დაადგინეს, პროპორცია, რომლის მიხედვითაც სხვადასხვა სისხლის ჯგუფის მქონე ადამიანები გადანაწილებულნი არიან უხანის ჩვეულებრივ მცხოვრებლებში. აღმოჩნდა, რომ საკონტროლო ჯგუფში, რომელიც თითქმის 4 ათასი ადამიანისგან შედგებოდა მესამედს ჰქონდა I ჯგუფი, მეორე მესამედს II, მეოთხე ნაწილს III ჯგუფი, დანარჩენებს კი - (9,1%) – IV.
კვლევის მეორე ნაწილში მეცნიერებმა უხანის მსხვილ საავადმყოფოში იმავე პროპორციით 1,7 ათასი კორონავირუსით ინფიცირებული პაციენტი გამოიკვლიეს. შედეგად II სისხლის ჯგუფის პაციენტები აღმოჩნდნენ 37,75%, III სისხლის ჯგუფის – 26,42% , I ჯგუფის სისხლის ჯგუფის - 25,80%, ხოლო IV ჯგუფის - 10,3%.