კორონავირუსის პანდემიის გამო, რაც უფრო მეტი ადამიანი იწყებს მუშაობას და სწავლას სახლიდან ვიდეოკონფერენციების სერვისი Zoom მით უფრო პოპულარული ხდება.
ეს Zoom-ს ჰაკერების მთავარ სამიზნედ აქცევს, რომელთაც სერვისის კვლავ მოპოვებული პოპულარობით სარგებლობა სურთ.
კიბერდამნაშავეებმა აღნიშნული სიტუაციის გამოყენება გადაწყვიტეს და Zoom-ში ყალბი დომენების რეგისტრაციით და საზიანო ფაილების შექმნით, ცდილობენ აიძულონ ადამიანები საკუთარ მოწყობილობებზე მავნე პროგრამები ჩამოტვირთონ.
როგორც კომპანია Check Point-ის სპეციალისტები აცხადებენ, პანდემიის დაწყებიდან Zoom-ში 1700-ზე მეტი ყალბი დომენი დარეგისტრირდა, რომელთაგან 25% სერვისს მხოლოდ უკანასკნელი შვიდი დღის განმავლობაში შეემატა.
ექსპერტებმა მავნე ფაილები სახელწოდებით - zoom-us-zoom_##########.Exe“ აღმოაჩინეს, რომლებიც გაშვების შემთხვევაში პოტენციურად არასასურველ პროგრამებს აინსტალირებს, ისეთებს როგორიცაა InstallCore - აპლიკაცია, რომელიც მოწყობილობებზე მავნე პროგრამების სხვა სახეობებს აყენებს.
აღსანიშნავია, რომ დისტანციური სწავლების პროცესში Zoom-ს აქტიურად იყენებენ ქართველი მასწავლებლებიც.
კომპანია Check Point მომხმარებლებს აფრთხილებს, რომ მსოფლიოში შექმნილი მდგომარეობიდან გამომდინარე, როდესაც მომხმარებლებს დისტანციურად მუშაობა უხდებათ, განსაკუთრებული სიფრთხილე უნდა გამოიჩინონ უცნობი წყაროებიდან მიღებულ ელ.ფოსტასთან და ფაილებთან.