„იკითხე ხმამაღლა, შეცვალე მსოფლიო!“- ამ დევიზით ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის ჩხორიის საჯარო სკოლაში სამოქალაქო განათლების კლუბ „ნიკეს“ ინიციატივით, წიგნის საჯაროდ კითხვის მსოფლიო დღე აღინიშნა.
სამოქალაქო განათლების კლუბის ხელმძღვანელი მაია არახამია გახლავთ.
კლუბის წევრებმა შექმნეს პოსტერები, პლაკატები, კედლის გაზეთი და უმცროსკლასელებთან ერთად სოფლის ბიბლიოთეკას ესტუმრნენ.
კლუბის წევრებმა პატარებს აუხსნეს ბიბლიოთეკაში ქცევის წესები, დაეხმარნენ საბავშვო წიგნების შერჩევაში, ასევე ბიბლიოთეკის თანამშრომელმა ინგა ფიფიამ მოსწავლეებს აუხსნა, რომ მათ შეეძლოთ ელექტრონული
წიგნებითაც სარგებლობა. ისაუბრეს მწერლებზე, პოეტებზე, ამ დღის მნიშვნელობაზე.
კლუბის წევრები ეწვივნენ საბავშვო ბაღის აღსაზრდელებს და მათ სიმბოლურად ზღაპრები წაუკითხეს. პატარებმაც წაიკითხეს ლექსები და გაიხსენეს მათი საყვარელი ზღაპრის გმირები.
დღემ ხალისიანად ჩაიარა.
სამოქალაქო განათლების პროგრამა ხორციელდება ამერიკული ორგანიზაცია PH International-ის მიერ ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) დაფინანსებით და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით. პროექტს სამეგრელო ზემო სვანეთის რეგიონში ასოციაცია „ათინათი“ ახორციელებს.