2020 წელს ერთიან ეროვნულ გამოცდებს აბიტურიენტები განსხვავებული ფორმატით ჩააბარებენ. აბიტურიენტების მაღალი ინტერესიდან გამომდინარე etaloni.ge გთავაზობთ გრანტის მოპოვებისა და გადანაწილების შესახებ დეტალურ ინფორმაციას.
როგორც შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრში განმარტავენ, 2020 წელს გრანტი სამი საგნის შედეგის მიხედვით გაიცემა, თუმცა, თუ უმაღლესი სასწავლებელი მოითხოვს მეოთხე საგნის ჩაბარებასაც, აბიტურიენტს დაფინანსების მოპოვების კიდევ ერთი შესაძლებლობა ეძლევა - ის ორ საგრანტო კონკურსში მიიღებს მონაწილეობას.
ერთი კონკურსის ფარგლებში აბსოლუტური (საგრანტო) ქულა გამოითვლება შემდეგ საგნებში მიღებული შედეგების შესაბამისად: ქართული ენა და ლიტერატურა; უცხოური ენა; ისტორია ან მათემატიკა (მესამე საგანი).
მეორე კონკურსისას აბსოლუტური ქულის გამოთვლისას გათვალისწინებული იქნება შემდეგ საგნებში მიღებული შეფასებები: ქართული ენა და ლიტერატურა; უცხოური ენა; უმაღლესი დაწესებულების მიერ განსაზღვრული მეოთხე საგანი. აბიტურიენტი დაფინანსებას მიიღებს იმ საგნის გამოცდის შედეგის მიხედვით, რომლის საფუძველზეც იგი აკადემიური პროგრამისთვის გრანტის მეტ ოდენობას მოიპოვებს.
რაც შეეხება საგნების კოეფიციენტებს, ცვლილეების მიხედვით ქართული ენისა და ლიტერატურის და უცხოური ენის საგნების კოეფიციენტი იქნება 1, ხოლო ყველა სხვა საგნს 1,5 კოეფიციენტი მიენიჭება.
აღსანიშნავია ისიც, რომ თუ აბიტურიენტმა მათემატიკის გამოცდაც ჩააბარა და ისტორიისაც სხვა ძირითად საგნებთან ერთად, ამ შემთხვევაში აპლიკანტი ჩარიცხვებსა და საგრანტო კონკურსში მონაწილეობს იმ საგნის ქულით (მათემატიკა/ისტორია), რომელშიც უკეთეს შედეგს მიიღებს/რომლის საფუძველზეც იგი გრანტის მეტ ოდენობას მოიპოვებს.