ქუთაისის N36 საჯარო სკოლის მე-7 კლასის მოსწავლეებმა დამრიგებელ ნატალია თურქაძის ხელმძღვანელობით გია ყანჩელის ხსოვნას სასწავლო პროექტი მიუძღვნეს, რითაც მისი შემოქმედებისადმი პატივისცემას გამოხატეს.
მოსწავლეები სამი  კვირის განმავლობაში  მუშაობდნენ თემაზე, მასალები მოიძიეს, გია ყანჩელის მელოდიას მოუსმინეს, ნახეს ფილმები მისი მუსიკის თანხლებით, გაეცნენ ლიტერატურას, კომპოზიტორის ბიოგრაფიას, სხვადასხვა გამოჩენილი ქართველი თუ უცხოელი ადამიანის მოსაზრებებს მისი შემოქმედების შესახებ. ნიკოლოზ ტყეშელაშვილმა კი დიდი მაესტროს პორტრეტი შექმნა, რითაც მან ყანჩელისადმი სიყვარული და პატივისცემა გამოხატა.
დასკვნით ეტაპზე მოსწავლეებმა პროექტი შეაჯამეს და წარადგინეს პრეზენტაცია, სადაც ბავშვებმა გია ყანჩელის შემოქმედებასა და მის ღვაწლზე ისაუბრეს. სიყვარულით გაიხსენეს ფილმები და სპექტაკლები მისი მუსიკით, ისაუბრეს მისი ბავშვობისა და სტუდენტობის წლებზე. „აღნიშნეს, თითოეული ქართველისთვის თუ როგორ საყვარელი და საამაყო, უზენაესი საკაცობრიო ფასეულობებითა და ადამიანისადმი სიყვარულით შექმნილია მისი შემოქმედება“ , - წერია სკოლის ინფორმაციაში.
პედაგოგმა  დასკვნით ეტაპზე მოსწავლეებს სიურპრიზად შესთავაზა  ქვიზი - „შეამოწმე, როგორ გესმის ყანჩელის", მოსწავლეებს უნდა გამოეცნოთ მოსმენილი მუსიკის სახელწოდებები. „აქტივობა წარმატებით განხორციელდა, რამაც კიდევ ერთხელ დაგვარწმუნა რომ „ის აქ არის" და მისი მუსიკა ჭეშმარიტად გაუძლებს დროს“, - წერს სკოლის ადმინისტრაცია.
„ის ყველგან ისმის... ჩვენს ჯგუფშიც ისმის... ჩვენს სულშიც და გონებაშიც... მისი მელოდია გამშვიდებს, გადაჰყავხარ ზღაპრულ სამყაროში, სადაც სიმშვიდე, სიკეთე, ლამაზი ფერებია... სადაც მზე კაშკაშებს... სადაც ყვითელი ფოთლებია, მაგრამ მაინც მშვიდი და იმედით სავსე ხარ ... მის მუსიკას ზეცაში აჰყავხარ და გათავისუფლებს ყოველდღიური პრობლემებისგან, ხდები უფრო პატიოსანი და სუფთა, უფრო მშვიდი და კეთილი“, - ნათქვამია სკოლის მიერ მოწოდებულ ინფორმაციაში.