2019 წლის შემოდგომაზე ორგანიზებულ მასწავლებელთა გამოცდებზე დარეგისტრირებული 26 600-მდე აპლიკანტიდან ტესტირებაზე 80%-ზე მეტი გამოცხადდა, ხოლო 20%-მდე კი არ მივიდა. ამის შესახებ შეფასების ადა გამოცდების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელმა სოფიო გორგოძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისივე ინფორმაციით, ამჟამად  ნაშრომების გასწორება მიმდინარეობს და პირველადი შედეგები ეტაპობრივად გამოცხადდება. სააპელაციო განაცხადების მიღება კი ყველა გამოცდის შედეგის გამოქვეყნების შემდეგ დაიწყება.
ცნობისთვის, პრაქტიკოსი პედაგოგებისა და მასწავლებლობის მსურველისთვის ტესტირება მთელი საქართველოს მასშტაბით 8 ქალაქში გახსნილ 13 საგამოცდო ცენტრში ჩატარდა. საგამოცდო პროცესმა მშვიდ ვითარებაში, ექსცესების გარეშე ჩაიარა. წელს პრაქტიკოს მასწავლებლებს კომპეტენციის დადასტურების საშუალება, მასწავლებლობის მსურველებს კი საგნის გამოცდის ჩაბარების უფლება მეორედ მიეცათ.