''დღეს ჩვენს ბავშვებს, თინეიჯერობის ასაკში, თავზე აყრიათ სამეცადინო, ეს არ შეიძლება'' - განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი
05-05-2017
როგორი უნდა იყოს 21-ე საუკუნის ქართული სკოლა? - ამის შესახებ განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ ''იმედის დილაში'' ისაუბრა.
ალექსანდრე ჯეჯელავას თქმით, 21-ე საუკუნის სკოლა უნდა იყოს თავისუფალი:
''21-ე საუკუნის სკოლა უნდა იყოს თავისუფალი. სწავლა-სწავლება არსებობს ასეთი ცნება, ანუ მასწავლებელი რასაც აკეთებს არის სწავლება, მოსწავლე რასაც აკეთებს სწავლა. რაც დრო გადის სწავლის მნიშვნელობა იზრდება და სწავლების მცირდება, ანუ ''გიჩიჩინე'' გასწავლე გადის და ''დაგაინტერესე'' და შენ ისწავლე, შემოდის. პროექტებზე, ჯგუფურ სამუშაოებზე მიმდინარეობს მუშაობა. თუმცა ტემპი უნდა გავზარდოთ და პედაგოგები მოტივატორებად გადავაქციოთ. თუ პედაგოგი არის უბედური, კლასში ყველა იქნება უბედური. მოსწავლეებს უნდა გავუმარტივოთ პროგრამა. დღეს ჩვენ ბავშვებს, თინეიჯერობის ასაკში, თავზე აყრიათ სამეცადინო, ეს არ შეიძლება. ნებისმიერ ქვეყანას რომ შევადაროთ, ვინც კველევებში მაგრად გვისწრებს, მაგალითად, გერმანიას მოსწავლეებს 5-ჯერ ნაკლები სამეცადინო აქვთ.''