„მსოფლიო ბანკი საქართველოს განათლების სისტემისთვის 90 მილიონ ევროს გამოყოფს. ფინანსურ შეთანხმებას ხელი ხვალ მოეწერება" - აღნიშნულის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა მამუკა ბახტაძემ დღეს გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
პრემიერმა აღნიშნა, რომ პროექტის ფარგლებში ცალკე პროგრამაა გამოყოფილი ეთნიკური უმცირესობით დასახლებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსწავლეებისთვის.
„ეს არის უმნიშვნელოვანესი გზავნილი მსოფლიო ბანკის მიერ. თანხა გამოიყოფა ინოვაციების, ინკლუზიური განათლებისა და ხარისხის პროექტის ფარგლებში. ეს ამავე დროს წარმოადგენს ძალიან მნიშვნელოვანი პროექტის ნაწილს, რომელსაც ჰქვია ადამიანური კაპიტალის გაზრდა საქართველოში.
ეს პროექტი პირდაპირ დაგვეხმარება ჩვენი მოსახლეობის კეთილდღეობის ზრდაში. პროექტის პირდაპირი ბენეფიციარები იქნებიან ჩვენი მასწავლებლები, მოსწავლეები, უმაღლესი სასწავლებლები, სტუდენტები და სკოლამდელი განათლების დაწესებულებები.
პროექტში მნიშვნელოვანი აქცენტია გაკეთებული იმ მოსწავლეებზე, რომლებიც სწავლობენ მთიან რეგიონებსა და სოფლებში, მათ შორის ცალკე პროგრამაა იმ მოსწავლეებისთვის, რომლებიც ეთნიკური უმცირესობით დასახლებულ რეგიონებში ცხოვრობენ“, - განაცხადა მამუკა ბახტაძემ.