„ეტალონის“ გრანდიოზულ ფინალზე განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაურმა რუსთაველის თეატრში შეკრებილ საზოგადოებას სიტყვით მიმართა:
„მიხარია, რომ კიდევ ერთხელ მაქვს შესაძლებლობა ამ ღონისძიებას ვესწრებოდე. „ეტალონი“ გვიწყობს ცოდნის ზეიმს. მე ვარ ძალიან ამაყი, ჩვენ გვყავს „ეტალონი მოსწავლეები“. ქედს ვიხრი თითოეული მოსწავლის წინაშე, ეს საქართველოს მომავალია. დიდ გულწრფელ მადლობას გიხდით. თქვენ ხართ გამარჯვებულები, წარმატებულები თქვენ ხართ ისეთ კონკურსზე, სადაც მხოლოდ საკუთაირ ცოდნისა და თავის იმედით უნდა იყოთ. დიდი მადლობა ბატონ გოჩას. ეს მისი ინიციატვა იყო და ჩვენ მხარი დავუჭირეთ, რომ „ეტალონი“ გამხდარიყო საყოველთაო ინტელექტ-ჩემპიონატი. ბედნიერება ყველას სჭირდება, ბედნიერება კი განათლებაშია.“
„ეტალონის“ გრანდიოზული ფინალი მიმდინარე წლის 26 ივნისს რუსთაველის თეატრში გაიმართა.
2017-2018 სასწავლო წლის „საქართველოს ეტალონი მოსწავლე“თბილისის N155 საჯარო სკოლის მე-8 კლასის მოსწავლე ლაზარე ბედუკაძე გახდა.