განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის ინფორმაციით, 2025 წლიდან პირველად იწყება ადრეული და სკოლამდელი აღზრდისა და განათლების დაწესებულებების ავტორიზაციის პროცესი.
2025 წელს ავტორიზაციას 240 საბავშვო ბაღი გაივლის
აღნიშნულ პროცესთან დაკავშირებით, განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის ადრეული და სკოლამდელი განათლების ხარისხის განვითარების ქვეპროგრამის ორგანიზებით, ხარისხის უზრუნველყოფის ექსპერტებისთვის ავტორიზაციის დასკვნის წერის უნარების გასაუმჯობესებლად მორიგი განმავითარებელი ტრენინგები გაიმართა.
ტრენინგების მიმდინარეობისას ექსპერტები გაეცნენ ადრეული და სკოლამდელი აღზრდისა და განათლების დაწესებულებების სტატუსის მაძიებლის შესახებ ავტორიზაციის ექსპერტთა ჯგუფის დასკვნის ფორმას და მისი შევსების გზამკვლევს. ასევე, ავტორიზაციის საბჭოს სხდომაზე წარსადგენ პრეზენტაციის ნიმუშსა და სხვა მნიშვნელოვან საკითხებს.
ტრენინგებში მონაწილე მხარეების აქტიური ჩართულობით გაიმართა პრაქტიკული სამუშაოები და სხვადასხვა თემატური სესიები. აღსანიშნავია, რომ ტრენინგის ეფექტურობის შეფასების მიზნით, გამოყენებული იქნა ტრენინგის პრე და პოსტ ტესტები.
მნიშვნელოვანია, რომ განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი მომავალშიც განაგრძობს ავტორიზაციის პროცესში მონაწილე ყველა მხარისთვის ხელშემწყობ პროექტებს, შეხვედრებს, ტრენინგებსა და სხვა აქტივობებს.