რეზერვის უმცროსი ოფიცრის ნებაყოფლობითი სამხედრო მომზადების პროგრამის განხორციელების წესის დამტკიცების შესახებ ბრძანება გამოქვეყნდა, რომლის მიხედვითაც პროგრამაზე, „საკუთარი სურვილითა და სამინისტროს გადაწყვეტილებით, სამხედრო მოსამსახურის სტატუსის მინიჭების გარეშე, მიიღება 30 წლამდე ასაკის საქართველოს ქმედუნარიანი მოქალაქე, რომელიც ფლობს სახელმწიფო ენას და არის ავტორიზებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების აქტიური სტუდენტი (გარდა  საბაკალავრო პროგრამის I-IV სემესტრის სტუდენტებისა) ან ბაკალავრის აკადემიური ხარისხის მქონე პირი“.
პროგრამის ხანგრძლივობა განისაზღვრება 2 წლის ვადით. მიღება ცხადდება თავდაცვის სამინისტროში, ოფიციალურ ვებგვერდზე, ხოლო პროგრამაზე მიღებულ პირთა სასწავლო დღედ (დღეებად) განისაზღვრება შაბათი ან/და კვირა.
რეზერვში მიღებულ პირს სამინისტროს გადაწყვეტილებით შესაძლებელია დაუწესდეს სტიპენდია, რომლის ოდენობა და გაცემის წესი განისაზღვრება მინისტრის ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტით;
ხოლო პროგრამის წარმატებით დასრულების შემდეგ უმაღლესი განათლების არმქონე პირებს მიენიჭებათ „უმცროსი სერჟანტის“ სამხედრო წოდება, ხოლო პროგრამის დამთავრებიდან 5 წლის ვადაში ბაკალავრის ხარისხის მოპოვების შემთხვევაში, მიენიჭებათ „ლეიტენანტის“ სამხედრო წოდება, 35 წლის ასაკის მიღწევამდე.