მედალოსანი მოსწავლეები 500 და 300 ლარს მიიღებენ - ცვლილება კერძო საგანმანათლებლო დაწესებულებების კურსდამთავრებულებსაც ეხებათ
03-06-2024
რუსთავის 2024 წლის ბიუჯეტში გათვალისწინებულია ოქროსა და ვერცხლის მედალოსანი მოსწავლეებისთვის 500 და 300-ლარიანი წახალისება.
დადგენილებაში აღნიშნულია, რომ „ქვეპროგრამა ითვალისწინებს ქალაქ რუსთავში რეგისტრირებული/მუდმივი ბინადრობის მქონე ოქროს მედალოსანი კურსდამთავრებული მოსწავლეების 500 (ხუთასი) ლარის ოდენობით წახალისებას, რომლის საშუალო საფეხურის საერთო ქულაა ოქროს მედლის შემთხვევაში 10 დამრგვალების გარეშე და იღებს სრული ზოგადი განათლების ოქროს მედალოსნის ატესტატს. ასევე, ვერცხლის მედალოსანი კურსდამთავრებული 300 (სამასი) ლარის ოდენობით წახალისებას, რომლის საშუალო საფეხურის საერთო ქულაა 9.8 დან -10-მდე“.
აღსანიშნავია, რომ პრგორამა ვრცელდება როგორც საჯარო, ისე კერძო სკოლის მოსწავლეებზე და ასევე მათზე, ვინც თბილისში გადის სპეციალურ და კორექციულ საგანმანათლებლო პროგრამებს.
„გამონაკლის შემთხვევაში, თუ ოქროს მედალოსანი და ვერცხლის მედალოსანი კურსდამთავრებული სკოლის დამამთავრებელი წლის განმავლობაში ვერ ისარგებლებს აღნიშნული პროგრამით, პროგრამით სარგებლობის უფლება მიეცეს მომდევნო ერთი კალენდარული წლის განმავლობაში.
გამონაკლისი საცხოვრებელი ადგილის რეგისტრაციასთან დაკავშირებით ვრცელდება იძულებით გადაადგილებული პირის სტატუსის მქონე იმ კურსდამთავრებულ მოსწავლეზე, რომელსაც დევნილის სტატუსის დამადასტურებელი დოკუმენტის მიხედვით რეგისტრირებულ მისამართად უფიქსირდება - ქალაქი რუსთავი“, - ნათქვამია დოკუმენტში.