დამტკიცდება თუ არა ახალი საგნობრივი სტანდარტები ზაფხულში - ზოგადი განათლების ეროვნული მიზნების დოკუმენტის განხილვა ერთი თვით გადაიდო
26-05-2024
„საქართველოს პარლამენტის ბიუროს N 350/3; 29.04.2024 გადაწყვეტილებით, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტს სავალდებულოდ განსახილველად გადმოეცა საქართველოს მთავრობის მიერ დასამტკიცებლად წარმოდგენილი „ზოგადი განათლების ეროვნული მიზნების დოკუმენტი“ (No07-2/382; 24.04.2024).
აღნიშნული საკითხის სავალდებულო წესით განხილვის ვადა განსაზღვრულია 2024 წლის 21 მაისამდე, თუმცა, ობიექტურ მიზეზთა გამო, კომიტეტი ვერ ახერხებს ამ საკითხის მითითებულ ვადაში განხილვას. აღნიშნულიდან გამომდინარე, გთხოვთ უზრუნველყოთ დასახელებული დოკუმენტის განხილვის ვადის გაგრძელება 30 დღით“, - აღნიშნული წერილი პარლამენტის ოფიციალურ გვერდზე დევს, რაც იმას ნიშნავს, რომ ზოგადი განათლების ეროვნული მიზნების საბოლოო დოკუმენტის დამტკიცების ვადამ, მინიმუმ, ერთი თვით გადაიწია.
აქედან გამომდინარე, გადავადდა ახალი საგნობრივი სტანდარტები და შესაბამისად, სახელმძღვანელოების საკითხიც ბუნდოვანია იმ ფონზე, რომ თავის დროზე განათლების მინისტრმა განაცხადა - ზოგადი განათების ეროვნული მიზნებს უნდა მოერგოს საგნის სტანდარტი და მხოლოდ შემდეგ იქნება შესაძლებელი ახალი სახელმძღვანელოების ფორმირება.