შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა საქართველოს პარლამენტის განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტს 2023 წლის ერთიან ეროვნულ გამოცდებთან დაკავშირებით ინფორმაცია მიაწოდა.
როგორც სოფიო გორგოძემ აღნიშნა, 2023 წლის გამოცდები მთელი საქართველოს მასშტაბით 24 საგამოცდო ცენტრში ჩატარდება. საგამოცდო ცენტრები გაიხსნება: თბილისში, ბათუმში, ზუგდიდში, ქუთაისში, ფოთში, ახალციხეში, გორში, ოზურგეთში, რუსთავში, თელავსა და ხულოში.
წელს პირველად საგამოცდო ცენტრი გაიხსნება ამბროლაურშიც. მიმდინარეობს საგამოცდო ცენტრების სარემონტო სამუშაოები საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს მიერ, რის შემდეგაც შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრი დაიწყებს საგამოცდო ცენტრების მოწყობას 2023 წლის გამოცდების ჩასატარებლად.
საგამოცდო ცენტრების რაოდენობის გათვალისწინებით მზადდება პასუხების ფურცლები, ფურცლები შავი სამუშაოსათვის, დამხმარე მასალა: რუკები და ქიმიურ ელემენტთა პერიოდული სისტემა. ამ მასალებთან ერთად ხდება საკანცელარიო, სამედიცინო და სამეურნეო ნივთების საწყობებში განთავსება და სხვ. მოწმდება ხმის გამაძლიერებლები და ყურსასმენები, კალმები. მიმდინარეობს მუშაობა საგამოცდო განრიგზე, რის შემდეგაც მოხდება გამოსაცდელთა განაწილება საგამოცდო ცენტრების მიხედვით.