საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, სკოლებში აღდგომის დღესასწაულის შემდგომ, 4-დან 13 მაისამდე საყოველთაო დასვენება გამოცხადდა და სკოლებს უკვე დაეგზავნათ რეკომენდაციები, საკუთარი საჭიროებებისა და შესაძლებლობების გათვალისწინებით, როგორ დაძლიონ ეროვნული სასწავლო გეგმით გათვალისწინებული პროგრამა.
თუმცა, ამასთან ერთად, სკოლებს გააჩნიათ გარკვეული ვალდებულებები, რომელთა შესრულებაც დაწესებულების გახსნამდე მოუწევთ. etaloni.ge დაინტერესდა, აუცილებელი იქნება თუ არა ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულების დეზინფექცია მანამ, სანამ ბავშვები სკოლაში მივლენ.
ამ კითხვით განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მივმართეთ, სადაც გვიპასუხეს, რომ სკოლები თვეში ერთხელ ვალდებულნი არიან, ჩაატარონ სრული დეზინფექცია. მაისის თვის რა პერიოდს აირჩევენ ამისთვის, თავად უნდა გადაწყვიტონ, თუმცა ლოგიკურია, დეზინფექცია იმ პერიოდში ჩატარდეს, როდესაც მოსწავლეები სკოლებში არ იქნებიან.