სკოლის ძალიან ბევრი სახელმძღვანელო, ვერავითარ კრიტიკას ვერ უძლებს - განსაკუთრებით წინა ხელისუფლების დროს გამოცემულ სახელმძღვანელოებში რომ ჩაიხედოთ, დარწუნებული ვარ, ძალიან ცუდი შთაბეჭდილება დაგრჩებათ - როგორ სტილშია გაკეთებული, ბევრ შემთხვევაში პედაგოგიკასთან არავითარი კავშირი არა აქვს, ამიტომ ჩვენ დავიწყეთ სახელმძღვანელოების გადახალისება - აღნიშნა საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრობის კანდიდატმა მიხეილ ჩხენკელმა პარლამენტის გაერთიანებული კომიტეტების წინაშე სიტყვით გამოსვლისას.
მიხეილ ჩხენკელის თქმით,  ამ ეტაპზე მიმდინარეობს მე-9 კლასის სახელმძღვანელოების გრიფირების პროცესი რომელში ჩართვისკენაც მშობლებს მოუწოდა.
„სახელმძღვანელოების გრიფირების პროცესში ჩვენი სურვილი იყო ჩართულიყო ყველა. საქმე ჩვენი შვილების განათლებას ეხება. არსებობს ელექტრონული პორტალი, სადაც ყველას, განსაკუთრებით მშობლებს, საშუალება ექნებათ, რომ წარმოდგენილი პროექტები წაიკითხონ, რომლებიც გრიფირების კანდიდატები არიან. დიდი იმედი მაქვს, მშობლები აქტიურად ჩაერთვებიან. არის ადგილი კომენტარებისათვის. ჩვენ დეტალურად წავიკითხავთ საზოგადოების, მშობლების მოსაზრებებს“, - განაცხადა მიხეილ ჩხენკელმა.