სასწავლო დაწესებულებებში​ კორონავირუსის უსიმპტომო შემთხვევები შესაძლოა COVID-19-ის გავრცელების ძირითადი ფაქტორი გახდეს. ინფიცირებულ მოსწავლეთა 70%-მა შესაძლოა არ იცოდეს, რომ ისინი ვირუსუს მატარებლები არიან, მანამდე სანამ ტესტის დადებით პასუხს არ მიიღებენ. ამის შესახებ გამოცემა The Guardian წერს.
სკოლებში COVID-19-ის გავრცელების საკვანძო ფაქტორი უსიმპტომო შემთხვევებია. მეცნიერთა უმეტესობა თვლის, რომ 30%-დან 40%-მდე ზრდასრულებს ტესტირების დღეს არ აღენიშნებათ კორონავირუსის სიმპტომები, თუნდაც ინფიცირებულნი იყვნენ. მაგრამ ბავშვებისთვის ეს მაჩვენებელი მაღალია.
„ეს, ალბათ, საშუალო სკოლის მოსწავლეთა 50%-ზე მეტია, დაწყებითი კლასების გოგონების და ბიჭების დაახლოებით 70%-მა კი შეიძლება არ გამოავლინოს სიმპტომები, მაშინაც კი, თუ ისინი ინფიცირებულნი არიან“,- ამბობს ლონდონის ჰიგიენისა და ტროპიკული მედიცინის სკოლის პროფესორი მარტინ ჰიბერდი.
ჯერჯერობით უცნობია, ახალგაზრდა, უსიმპტომო მატარებლების ეს ჯგუფი რამდენ ინფექციას ავრცელებს. არის მონაცემები, რომლებიც ამტკიცებს, რომ ადამიანები, რომელებიც COVID-19-ის უსიმპტომო მატარებლები არიან, ნაკლები ვირუსული დატვირთვა აქვთ, რაც ნიშნავს, რომ შესაძლოა ნაკლებად აავადებდნენ სხვებს.
პრობლემის გადაწყვეტის ერთ-ერთი გზაა სკოლებში ტესტირების რაოდენობის გაზრდა. მაგრამ მეცნიერები აღნიშნავენ, რომ სწრაფი ტესტები უკეთესად ავლენენ პირებს, რომელთაც მაღალი ვირუსული დატვირთვა აქვთ, ვიდრე მათ ვისაც ნაკლები.