როგორ დავიცვათ თავი კორონავირუსისგან საზოგადოებრივ ტრანსპორტში?
18-03-2020
კორონავირუსის გავრცელების შესაჩერებლად პრემიერ-მინისტრმა, გიორგი გახარიამ, 17 მარტს გამართულ ბრიფინგზე ქვეყანაში სამარშუტო ტაქსების გადაადგილების აკრძალვის შესახებ გამოაცხადა. თუმცა ქალაქში ჯერ კიდევ მოძრაობს მუნიციპალური ავტობუსები და მეტრო.
„ეტალონი“ გთავაზობთ რამდენიმე რჩევას, როგორ უნდა შეამციროთ ინფიცირების რისკი, თუ იძულებული ხართ, საზოგადოებრივი ტრანსპორტით იმგზავროთ:
გაექეცით კონტაქტს იმ ადამიანთან, ვისაც ატყობთ, რომ თავს კარგად ვერ გრძნობს. თუნდაც ჩამოდით ტრანსპორტიდან და დაელოდეთ მომდევნოს.
გამოიყენეთ პირბადე
​ასე თქვენც და გარშემომყოფებიც გაცილებით დაცული იქნებით, თუმცა აუცილებელია, დაიცვათ პირბადის სწორად გამოყენებისა და გადაგდების წესები.
ავტობუსიდან ჩამოსვლისთანავე მომენტალურად დაიბანეთ ხელები სადეზინფექციო საშუალებებით, უმჯობესია, თუ ისინი სპირტის შემცველი იქნება
თუკი დაგახველებთ, დაგამთქნარებთ ან დაგაცემინებთ, დაიფარეთ პირი და ცხვირი ხელსახოცით ან იდაყვით. მთავარია, ეს ხელისგულით არ გააკეთოთ, რომ შემდეგ ვირუსი არ გადაიტანოთ სხვა ადგილზე.
არ შეეხოთ სახეს
არ გააკეთოთ ეს არავითარ შემთხვევაში!